Uvoľňovacia liečba

Astma je chronické ochorenie, ktoré nevieme vyliečiť ako napríklad angínu. Cieľom podávaných liekov a iných terapeutických postupov je dostať ochorenie pod čo najlepšiu kontrolu tak, aby neovplyvňovalo naše každodenné aktivity a nemenilo kvalitu života.

Každý astmatik sa môže dostať do stavu akútneho záchvatu. Ako už bolo spomínané, každý jeden pacient, ktorému bola stanovená diagnóza bronchiálnej astmy, musí mať určený tzv. uvoľňovací liek. Lekár musí pacientovi:   určiť konkrétny liek                                                                 naučiť ho používať/inhalovať sprej *

*poznámka autora (inhalačné spreje sú ako jediná prenosná inhalačná pomôcka odporúčané medzinárodnou smernicou na liečbu astmy GINA. Aj keď pacient bežne používa svoj liek cestou práškového inhalátora, vzhľadom na odporúčania na liečbu akútneho stavu musí mať zvládnutú inhalačnú techniku na sprej).

Na účel uvoľnenia hladkej svaloviny priedušiek pri akútnom záchvate sa na Slovensku používa niekoľko liekov. Tieto lieky obsahujúce nasledujúce účinné látky: 

salbutamol (dostupný pod názvom Ventolin)                                                                 fenoterol (Berotec)                                                                                                                      formoterol (Atimos, Foradil, Formovent a iné)                                                                         ipratropium bromid (Atrovent)                                                                                                    kombinácia fenoterol + ipratropium bromid (Berodual).

Po použití uvoľňovacieho lieku sa jeho účinok sa prejaví rýchlo ( do 5 minút po vdýchnutí). Uvoľňovač svojím účinkom rozširuje stiahnuté priedušky, čím sa pacientovi vo veľmi krátkom časovom intervale uľaví. Dôležité je uvedomiť si, že pacient, ktorý má aktuálne dýchacie ťažkosti, má zmenené dychové parameter, a preto by mal používať len lieky na akútne uvoľnenie priedušiek v sprejovej forme alebo cestou nebulizácie, prípadne v nemocnici lieky podávané vo forme injekcie.

Pri akútnom astmatickom záchvate je niekedy náročné správne skoordinovanie inhalácie a vlastného nádychu a opakované neúspešné pokusy o inhaláciu spreja môžu byť vyriešené použitím tzv. spaceru – inhalačného nadstavca. Jeho použitie sa odporúča aj na bežné podávanie liečby u starších ľudí a detí, čím sa zabezpečí dostatočné dodanie lieku do pľúc. Spacer alebo aerochamber alebo jednoducho inhalačný nadstavec môže predpísať lekár na recept na zdravotnú pomôcku ( viď sekciu Inhalačný nadstavec – spacer)

Vo väčšine prípadov použitie 1-2 dávok uvoľňovacieho lieku zabezpečí zlepšenie klinického stavu. V niektorých prípadoch si však stav vyžaduje podanie ďalších dávok uvoľňovača a súčasne zvýšenie dávku liekov kontrolujúcich vlastný alergický zápal (kortikoidy). Podľa najnovších výskumov by pacient s dobre kontrolovanou astmou nemal mať astmatický záchvat. V prípade opakovanej potreby použitia uvoľňovacej liečby bolo dokázané, že vlastný alergický zápal nie je dostatočne kontrolovaný a preto bude potrebné zvýšiť dávku inhalačného kortikoidu, event pridanie ďalšej protizápalovej liečby.

SMART koncept liečby astmy

V súčasnej dobe sú na našom trhu dostupné 2 kombinované inhalačné lieky ( inhalačný kortikoid a dlho účinkujúci B2mimetikum s rýchlym nástupom účinku), ktoré je možné použiť na udržiavaciu liečbu astmy a súčasne použiť na úľavovú/uvoľňovaciu liečbu (MART z anglického "Single Inhaler MAintenance and Reliever Therapy” čo znamená "udržiavacia a úľavová liečba astmy v jednom inhalátore” ).

budezonid/formoterol Symbicort 200/6ug (práškový inhalátor)                                            beclometazon/formoterol Foster 100/6ug (sprejový inhalátor)

U týchto prípravkov je možné v čase zhoršenia sa príznakov astmy okrem bežnej tzv. udržiavacej liečby použiť ich aj mimo bežnú dávkovaciu schému až do dosiahnutia želaného efektu. Oba lieky majú stanovenú maximálnu dennú dávku. Po poučení pacienta a zhodnotení jeho nálezov lekár vypracuje osobný plán liečby akútneho zhoršenia astmy. V tomto pláne umožní používať podávanú liečbu konceptom SMART. Je dôležité presne stanoviť počet dní, počas ktorých pacient sám riadi svoju liečbu. V prípade prekročenia povolených dní a nedostatočného zlepšenia klinického stavu je potrebné postupovať ďalej po dohovore so svojim alergológom alebo pneumológom.

MUDr.Katarína Dostálová
Pneumológ
KPF I. SZU, UN Bratislava